Dzeramā ūdens resursu krājumi un nākotnes prognozes

 

Ūdens krājumi nav bez limita, un aizvien vairāk un vairāk tiek runāts par dzeramā ūdens krīzi visā pasaulē. Lai arī Latvijā mēs to šobrīd tik ļoti neizjūtam, tomēr tepat netālu, daudzās citās Eiropas valstīs, ūdens patēriņa ierobežojumi jau ir ikdiena. Šī gada vasarā Spānijā, Katalonijas reģionā, tika izsludināta ārkārtas situācija saistībā ar dzeramā ūdens trūkumu. Reģionā tika atslēgtas strūklakas, kā arī dušas un ūdens krāni pludmalēs. Šī ir pirmā reize reģiona vēsturē, kad tiek izsludināta ārkārtas situācija sausuma dēļ, un eksperti prognozē, ka tā nebūt nebūs pēdējā. Iedzīvotājiem tika uzlikts ūdens patēriņš, ko viņi drīkstēja izmantot vienas dienas laikā, savukārt tūrisma sektors centās dažādos veidos motivēt tūristus ekonomēt ūdeni, piemēram, viesnīcu dušās tika izvietoti smilšu pulksteņi un uzraksti ar aicinājumu nomazgāties ne vairāk kā 4 minūšu laikā. 

 

Kad ūdens pieprasījums pārsniedz piedāvājumu 

2023. gada sākumā ANO ūdens samitā eksperti atzina, ka līdz šīs desmitgades beigām saldūdens pieprasījums pārsniegs tā piegādi. Eksperti atzīst, ka ūdens krīze jau ir sākusies un tajā ir vainojami paši cilvēki – mēs neefektīvi izmantojam ūdeni, piesārņojam to, kā arī veicinām visa globālā hidroloģiskā cikla mainīšanos. Bez ūdens nekas nespēj pastāvēt, tas ir visiem zināms fakts. Tomēr daudzās valstīs tikt pie tīra un kvalitatīva ūdens kļūst aizvien izaicinošāk. Bet kādas tad ir prognozes nākotnei – vai tiešām mums ir jāpierod pie domas, ka ūdens būs ierobežots resurss un mums būs jāiemācās ar to taupīgi rīkoties?

 

Kādas ir nākotnes prognozes?

Ņemot vērā ilgstošos sausumus, iedzīvotāju skaita pieaugumu, kā arī pieaugošo ūdens pieprasījumu lauksaimniecības, rūpniecības un enerģētikas nozarēs, tīra ūdens nodrošināšana visiem pasaules iedzīvotājiem būs milzu izaicinājums. Lai mazinātu ūdens krīzi, cilvēkiem ir jāsāk efektīvāk izmantot esošos ūdens resursus. Šobrīd visā pasaulē aptuveni 70% ūdens tiek izmantoti lauksaimniecības vajadzībām, tādēļ viens no pirmajiem soļiem ir ieviest efektīvākas apūdeņošanas metodes un audzēt kultūras, kas patērē mazāk ūdens. Un, protams, mēs katrs varam sākt ar sevi – neatstāt ūdens krānu vaļā, kamēr mazgājam zobus vai matus, vannas vietā dot priekšroku dušai, mazgājot traukus trauku mazgājamā mašīnā, izvēlēties ECO režīmu, kas patērēs mazāk ūdens. 

Mēs nevaram pareģot nākotni, un, visticamāk, arī netiks atklāts maģisks risinājums, kas ļaus atrisināt visas ar dzeramo ūdeni saistītās problēmas, tādēļ ir paredzams, ka ūdens resursu jautājums kļūs arvien aktuālāks. Tāpēc ir svarīgi, lai ikviens no mums pievērstu uzmanību ne tikai ūdens saglabāšanai, bet arī tā kvalitātes uzlabošanai mūsu mājās. 

Ūdens filtri sniedz iespēju katram individuāli rūpēties par savu un savas ģimenes veselību, nodrošinot tīru un drošu dzeramo ūdeni.

Izvēlies sev piemērotāko filtru veidu no mūsu piedāvātā klāsta.