Pārliecinies par ūdens kvalitāti, veicot ūdens analīzes

Vai dzeramais ūdens ir tīrs? 

Pēdējā laikā pastiprināta uzmanība tiek pievērsta pārtikas kvalitātei, aizvien vairāk cilvēku dod priekšroku bioloģiski audzētajai produkcijai, lai būtu droši, ka līdz ar pārtiku viņu organismā netiek uzņemtas organismam kaitīgas vielas. Mēs satraucamies par pārtikas radīto ietekmi uz mūsu veselību, bet – vai esat pārbaudījuši, cik tīru ūdeni jūs lietojat uzturā? Ja runājam par ūdeni, ir divi izplatīti mīti, ar kuriem regulāri sastopamies.

Pirmais – akas ūdens vienmēr ir tīrs un veselīgs. Patiesībā tā ne vienmēr ir taisnība, jo arī akas ūdens var būt piesārņots un tajā var nokļūt, piemēram, bioloģiskais piesārņojums. Otrais mīts – krāna ūdens nav lietojams uzturā. Arī šis ir mīts, jo ūdens, kas tiek piegādāts pa centralizēto ūdensapgādes tīklu, ir drošs cilvēka veselībai.

Jāpiemin, ka drošs dzeramais ūdens nenozīmē, ka šim ūdenim nebūs paaugstināts kāds no dabiskajiem ķīmiskajiem elementiem. Parasti Latvijā vērojams palielināts dzelzs, mangāna, amonija, sulfātu un hlorīdu savienojumu saturs ūdenī, tādēļ, lai uzlabotu dzeramā ūdens kvalitāti, ir ieteicams uzstādīt ūdens attīrīšanas filtru

Kā pārbaudīt dzeramā ūdens kvalitāti? 

Pirmais un vienkāršākais veids, kā pārbaudīt dzeramā ūdens kvalitāti, ir novērtēt tā vizuālos rādītājus, garšu un smaržu. Tīram ūdenim ir jābūt dzidram, bez krāsas, garšas un smaržas. Novērtējot ūdens kvalitāti pēc tā vizuālajām īpašībām, ir jāatceras, ka tajā esošos mikrobus saskatīt nebūs iespējams, tādēļ šī nebūs efektīvākā un drošākā ūdens kvalitātes pārbaudes metode. Ja dzeramais ūdens tiek saņemts no piegādātāja, viņam ir pienākums informēt iedzīvotājus par dzeramā ūdens kvalitāti. Sazinoties ar ūdens piegādātāju, jums ir tiesības saņemt informāciju par visiem pasākumiem, kurus tas ir veicis, dzeramā ūdens kvalitātes nodrošināšanai.

Ja jūs dzīvojat privātmājā un ikdienā uzturā lietojat akas ūdeni vai arī jums ir šaubas par ūdens piegādātāja sniegto informāciju, jūs varat nodot ūdens paraugu neatkarīgai laboratorijai un veikt ūdens mikrobioloģiskās un ķīmiskās analīzes. 

Tīrs dzeramais ūdens

Kur veikt ūdens analīzes? 

Ūdens mikrobioloģiskās un ķīmiskās analīzes ir iespējams veikt tādās neatkarīgajās laboratorijās kā Institūta “BIOR”, E. Gulbja un LVĢMC laboratorijās. Ūdens analīzes ir iespējams veikt visās lielākajās Latvijas pilsētas – Rīgā, Aizkrauklē, Ādažos, Bauskā, Balvos, Cēsīs, Daugavpilī, Dobelē, Iecavā, Jelgavā, Jēkabpilī, Jūrmalā, Ķekavā, Liepājā, Limbažos, Mārupē, Ogrē, Salaspilī, Siguldā, Valmierā, Ventspilī u.c. pilsētās. Visbiežāk ķīmisko analīžu veikšanai būs nepieciešams 1,5 litri ūdens parauga, bet mikrobioloģisko analīžu veikšanai vajadzēs 0,5 litrus  ūdens parauga. Ūdens paraugi ir jāņem sterilos traukos, tos ir iespējams iegādāties laboratorijās.

Pirms uzsākt ūdens paraugu noņemšanu, iesakam sazināties ar konkrēto laboratoriju, jo atsevišķas prasības var atšķirties!

Noņemot paraugu, rokām ir jābūt tīrām, kā arī nevar pieļaut ūdens nonākšanu kontaktā ar ārējo piesārņojumu. Krāns ir jādezinficē, un pēc dezinfekcijas veikšanas ūdens ir jānotecina 2–3 minūtes, tikai tad var noņemt ūdens paraugu. Pudeli vai trauku, kurā tiek noņemts paraugs, nedrīkst piepildīt pilnu, lai laboratorijā būtu iespējams ūdens paraugu samaisīt pirms testēšanas uzsākšanas. Pēc parauga noņemšanas trauks ir jāaiztaisa un pēc iespējas ātrāk jānogādā laboratorijā, vēlams ne ilgāk kā 8 stundu laikā. 

 

Esiet informēti par dzeramā ūdens kvalitāti un lietojiet uzturā tikai tīru ūdeni!