Akas ūdens – vai viss, kas ir dabīgs ir nekaitīgs?

Mūsu sabiedrībā ir iesakņojies uzskats, ka akas ūdens vienmēr nozīmē arī tīru un kvalitatīvu ūdeni. Protams, akas ūdens lielākoties ir garšīgāks kā krāna ūdens no pilsētas ūdensvada, jo tas netiek hlorēts, tomēr ir jāņem vērā, ka zemē ir ļoti daudz minerālvielu, kā arī akas tuvumā var būt piesārņojuma avoti, kas ietekmē ūdens kvalitāti. Piemēram, dzelzs var piešķirt ūdenim oranžu nokrāsu un izteiktu, nepatīkamu smaku, kā arī apgrūtināt baltu drēbju kopšanu, jo tās ar laiku kļūst pelēcīgas.

Augsta dzelzs koncentrācija nepadarīs dzeramo ūdeni kaitīgu veselībai un to droši var lietot uzturā, tomēr tas nebūs garšīgs, kā arī akas īpašnieki ikdienā saskarsies ar dažādam problēmām ikdienā – grūti notīrāmām dzelzs nogulsnēm vannasistabā, sadzīves tehnikas ātrāku nolietošanos, grūtības kopt gaišas krāsas apģērbus, problēmas ar sejas ādu un matu veselību.

Ir gadījumi, kad akas ūdens patiesi var būt kaitīgs veselībai – gadījumos kad akā nonāk ķīmiskie piesārņojumi vai ķimikālijas, piemēram, no blakus esoša rūpniecības vai lauksaimniecības objekta. Ietekmi uz veselību ne vienmēr ir iespējams pamanīt uzreiz, jo tādas ķīmiskas vielas kā pesticīdi organismā uzkrājas un negatīvo ietekmi var radīt vien pēc ilgāka laika perioda.

Ja ūdeni, kas iedzīvotājiem tiek piegādāts ar pilsētas ūdensvadu, ir pienākums regulāri pārvaldīt atbildīgajām iestādēm, tad privātmājās esošās akas neviens nepārbauda un tā ir katra paša atbildība – regulāri veikt ūdens kvalitātes pārbaudi vai arī ticēt, ka akas ūdens ir piemērots lietošanai uzturā. Lai pārliecinātos par to, ka ūdens patiesi ir labs, var tikai veicot dzeramā ūdens mikrobioloģiskās, fizikāli ķīmiskās un ķīmiskās analīzes. Dzeramā ūdens kvalitāte akā var mainīties pat vairākas reizes gada laikā, tādēļ ūdens analīzes būtu jāveic regulāri, jo tikai šādi jūs varat būt droši par tā kvalitāti.

 

Dzeramā ūdens alternatīvas privātmājās 

Ja akas ūdens nav pietiekami kvalitatīvs, lai to lietotu uzturā – privātmāju īpašniekiem ir pieejamas dažādas alternatīvas – pirkt ūdeni veikalā, iznomāt ūdens lietošanas iekārtas un parakstīt līgumu par regulāram ūdens piegādēm mājās vai uzstādīt dzeramā ūdens filtrus.

Regulāra ūdens pirkšana veikalā ir ļoti sarežģīta, laikietilpīga un neērta. Lielākais ūdens daudzums, kas parasti tirgojas pārtikas veikalos, ir 5 litru iepakojumi. Tā kā ikdienā vienam cilvēkam ir jāizdzer vidēji 3 litri ūdens, tad mājsaimniecībai, kurā dzīvo 3 cilvēki, būtu nepieciešamas vismaz 2 šādas pudeles ar dzeramo ūdeni ik dienu. Lielos ūdens iepakojumus nav iespējams nodot depozīta punktos, tādēļ šis risinājums nav ilgtspējīgs un palielina plastmasas atkritumu daudzumu. Ja mājās dzeramais ūdens ir pieejams tikai šādos 5 litru iepakojumos, tas ierobežo arī mazu bērnu pašapkalpošanās spējas, jo bērnudārza vecuma bērns nevar pats pacelt tik smagu pudeli un ieliet sev ūdeni. Kā arī jāmin, ka 5 litru pudeles ir smagas arī priekš pieauguša cilvēka, tādēļ bez automašīnas ik dienu no veikala nest uz mājām  ūdeni ir apgrūtinoši un ļoti neērti.

Vēl viens risinājums, lai nodrošinātu mājās tīru dzeramo ūdeni ik dienu, ir ūdens lietošanas iekārtu noma. Ūdens iekārtas ir dažādas – sākot no vienkāršiem statīviem līdz pat ļoti advancētām iekārtām, kas nodrošina karstu, aukstu un pat gāzētu ūdeni. Jāņem vērā, ka šādu iekārtu noma palielina mājsaimniecības ikmēneša izdevumus, jo ir jāmaksā gan par iekārtas nomu, gan par patērēto ūdeni un to piegādi. Kā arī ūdens piegādes lielākoties tiek veiktas tikai pilsētu teritorijās, tādēļ laukos dzīvojošajiem klientiem ūdens pudeles būs jāmaina pašiem – aizvedot uz lielveikaliem vai degvielas uzpildes stacijām, kas ir noslēguši līgumu ar konkrēto uzņēmumu. 

 

Ūdens filtri privātmājām 

Tā kā iepriekš rakstā aplūkotie risinājumi prasa regulārus ikmēneša izdevumus un privātmāju īpašniekiem rada papildus neērtības, mēs iesakām turpināt uzturā un saimniecības vajadzībām lietot akas ūdeni, kas ir attīrīts, izmantojot dzeramā ūdens filtrus.

Ūdens attīrīšanas filtru uzstādīšana ir vienkārša un neprasa specifiskas zināšanas, tādēļ tas būs pa spēkam ikvienam. Kā arī jāpiemin, ka dzeramā ūdens filtru uzstādīšana ilgtermiņā ir ekonomiski izdevīgs risinājums. Aizmirstiet par ikmēneša maksājumiem vai neērtībām ar ūdens iegādi veikalos, ūdens pudeļu nomaiņu iekārtās vai plastmasas atkritumu uzkrāšanos mājās.

JUNKORS FILTRI plašais ūdens attīrīšanas filtru piedāvājums ļaus ikvienam izvēlēties sev piemērotāko ūdens filtru. Izvēlies piemērotāko ūdens filtru tieši savai privātmājai, bet ja rodas kādas neskaidrības – zvani mums un mēs palīdzēsim!